Ana içeriğe atla


Merhaba, hoş geldiniz. 

İşim ve ilgi alanlarım nedeniyle vaktimin büyük bir çoğunluğunu internette geçiriyorum. Herhangi bir konu hakkında konuşulduğu sırada, eğer konu ilgimi çektiyse ve aldığım bilgi beni tatmin etmediyse, zihnimde hep aynı cümle beliriyor: "bir an önce bu konuyu internette araştırmalıyım". Her koşulda, bilgi alma kaynağı olarak öncelikle interneti kullanıyor ve bir konu hakkında konuşmadan önce mutlaka konuyu internette derinlemesine araştıyorum. 

Araştırdıkça görüyorum ki kutsal saydığımız internet, aynı zamanda bir bilgi çöplüğü. Bu çöplükte doğru bilgiyi bulmak kimi zaman oldukça zahmetli oluyor. Tabii, bir de bilginin doğruluğunu ölçmek önemli. Araştırma sonucunda doğruluğu ölçülmüş bilgilerin edinilmesinin verdiği hazzın tarifi imkansız. 

Bir sonraki otomatik davranışım, bu bilgiyi çevremdeki diğer insanlara aktarmak ve karşılıklı gelişim kapılarını keyifle aralamak oluyor. Bu iletişim sırasında başka keyifler de ortaya çıkıyor; bilginin yarattığı olumlu duygu ve heyecanlar. Bu duygu ve heyecanları beyninizdeki kıvılcımlardan, göz bebeklerinizin büyümesinden ve kalp atışınızın artmasından somut olarak da izleyebiliriz. 

Araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgileri daha çok kişiyle nasıl paylaşabilirim diye hep düşündüm. Denemelerim sonucunda, bir introvert için en uygun yöntemin yazmak olduğuna karar verdim. Bu blogu da bu nedenle başlattım. Eğer siz benim okuyucum olursanız ve ben de size ortak konu alanlarımızda  değer katabilirsem kendimi amacıma ulaşmış sayarım.

Aralanacak yeni kapıları birlikte keşfetmek ve onların yaratacağı heyecanları yaşamak için sabırsızlanıyorum. 

Selçuk Kızıltuğ

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Google, 2,1 milyar doların üzerinde bir değerde Fitbit'i satın aldı. Ve şimdi, anlaşılır bir şekilde, bazı Fitbit kullanıcıları verilerinin arama devine teslim edilmesinden endişe duyuyor. Nedir bu Fitbit? Fitbit, Inc., merkezi San Francisco, California'da bulunan bir Amerikan tüketici elektroniği ve fitness şirketidir.  Fitbit, adımlarınızı, egzersizlerinizi, kalp atış hızınızı, kilonuzu ve daha fazlasını izlemek için kullanabileceğiniz bir dizi fitness bandı, akıllı saat ve aksesuar yapar. Şirket ayrıca iOS ve Android için mobil uygulamalara ve zaman içindeki ilerlemenizi görüntüleyebileceğiniz ve egzersizlerinizi manuel olarak kaydedebileceğiniz bir arayüze sahiptir. Google Fitbit verilerini kullanacak mı? Fitbit'i satın alan Google, bu şekilde çok fazla veriye sahip oluyor.   Bir Fitbit'in izlediği tüm fiziksel ölçümler göz önüne alındığında, zengin verilerin oranı çok yüksek.   Google, insanların nasıl uyuduğunu, nabzının ne olduğunu, egzersiz alışkanlıklarını ve ç
Yalın Girişim (The Lean Startup) Kitap Özeti: Her bölüm bir cümlede. Çoğu girişim başarısız olur. Ama, bir çoğu önlenebilir başarısızlıklardır. The Lean Startup (Yalın Girişim), girişim yapılarının şekillenmesinde ve yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinde devrim yaratan, dünya çapında kabul gören bir yaklaşımdır. Eğer siz de girişimler ile ilgileniyorsanız, veya bir girişim niyetindeyseniz bu kitaba bir göz atabilirsiniz. Sürecinizde size zaman kazandıracak bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz.  Kitabın bölümleri tek cümlede özetleyeceğim. Böylece, kitap hakkında kabaca bir fikre sahip olabilir, sizi hangi konuların beklediğini görebilirsiniz. Haydi başlayalım.  1. Başla Girişimlerde çok fazla bilinmezin olduğu doğrudur, ama bu onların yönetilmesi gereken bileşenleri olmadığı anlamına gelmiyor; yönetim hızlı teşhise ve adaptasyona odaklanacak bir vizyon ile eş çalışmalıdır, ve tahminlerin hızlıca test edilebilmesi için hata yapmayı teşvik etmelidir.  2. Tanımla Girişimin kurucu ve yöneti