Ana içeriğe atla

Yalın Girişim (The Lean Startup) Kitap Özeti: Her bölüm bir cümlede.

Çoğu girişim başarısız olur. Ama, bir çoğu önlenebilir başarısızlıklardır. The Lean Startup (Yalın Girişim), girişim yapılarının şekillenmesinde ve yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinde devrim yaratan, dünya çapında kabul gören bir yaklaşımdır.

Eğer siz de girişimler ile ilgileniyorsanız, veya bir girişim niyetindeyseniz bu kitaba bir göz atabilirsiniz. Sürecinizde size zaman kazandıracak bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Kitabın bölümleri tek cümlede özetleyeceğim. Böylece, kitap hakkında kabaca bir fikre sahip olabilir, sizi hangi konuların beklediğini görebilirsiniz. Haydi başlayalım. 

1. Başla

Girişimlerde çok fazla bilinmezin olduğu doğrudur, ama bu onların yönetilmesi gereken bileşenleri olmadığı anlamına gelmiyor; yönetim hızlı teşhise ve adaptasyona odaklanacak bir vizyon ile eş çalışmalıdır, ve tahminlerin hızlıca test edilebilmesi için hata yapmayı teşvik etmelidir. 

2. Tanımla

Girişimin kurucu ve yönetici kadrosu, geleneksel yönetim paradigmalarından uzaklaşmalı; bunun yerine güçlü bir vizyon oluşturmak için çalışmalı ve ardından bu vizyonu izleyen tüm çalışanları için bir "yap-ölç-öğren" döngüsünde girişimciliği ve denemeyi destekleyen bir ortam yaratmalıdır.

3. Öğren

Yalın girişimlerin, ilerlemenin birincil ölçütü olarak "doğrulanmış öğrenmeyi" kullanması gerekir - tüm iş kararlarını doğrulanması gereken deneyler olarak ele alır, ürünün inşa edilip edilmeyeceğini anlamaya odaklanır ve sürdürülebilir bir iş modeli oluşturabilir.

4. Dene

Bir girişimin amacı, ana fikrin doğrulanması ile öğrenmeyi maksimize etmek, doğrulanmış öğrenmeyi edinmek için hızlı "yap-ölç-öğren" döngüleri yaratmak, ve hedef vizyona sadık kalarak sürdürülebilir iş modelinin oluşmasına destek sağlayacak bilgiyi edinmektir. 

5. Atla (Leap)

Gözünüz kara bir şekilde inandığınız ve başarı için çok kritik olan konuları belirleyin, stratejinizi destekleyecek ve büyüme modelinize uyacak doğrulanmamış ana tahminlerinizi dikkatlice seçin ve hızlıca test edin. 

6. Test Et

İş fikrini doğrulamanıza yardımcı olacak ve "yap-ölç-öğren" döngüsünü kurup uygulayabileceğiniz bir MVP (minimum viable product), yani ürünün en basit işlevli ve tam olarak çalışması gerekmeyen bir halini yapmaya odaklanın.

7. Ölç

Ana varsayımlarınızı test etmek için uygulanabilir, erişilebilir ve denetlenebilir ölçümler serisi oluşturun - bir sonraki "yap-ölç-öğren" döngünüzü beslemek için sonuçlardan yararlanın.

8. Çark et (pivot)

Girişimler, çark etme zamanı geldiğinde bunun farkında olmalı ve nasıl pivotun yapılacağı konusunda dikkatlice seçim yapmalıdır. Bir pivot, gerçekleştirildikten sonra, bir MVP olarak test edilmesi ve doğrulanması gereken yeni bir stratejik hipotez olarak ele alınmalıdır.

9. Böl

Yalın girişimlerin daha küçük bölüm ve parçalara, ve otomasyona odaklanmaları gerekir - "yap-ölç-öğren" döngüsü boyunca hızlı harekete izin verir, geri bildirim ve öğrenmeler hızlanır.

10. Büyü

Önceki müşterilerinizin eylemlerini analiz ederek büyüme kanalınızı ve stratejinizi belirleyin, ve uygun ölçümleri dikkatle takip ederek müşteri büyümesini hızlandırın.

11. Uyum sağla

İşleyişini düzenli olarak gözlemleyen ve değişime uyum sağlayabilen bir organizasyon oluşturun - bu sırada ekibin hız ve kalite dengesini korumasını desteklesin ve güçlendirsin.

12. Yenilik getirin

Gerçekten yenilik getirmek için (inovasyon) belli sınırlar içinde bağımsızlık, kaynak güvenliği ve çıkarımda kişisel bir değer sahibi olacak inovasyon ekipleri kurun - ekibin "yap-ölç-öğren" döngüsü boyunca güvenli bir şekilde çalışabilmesini sağlayın.

Kitabın orjinaline Amazon Türkiye'den ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar dilerim. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Google, 2,1 milyar doların üzerinde bir değerde Fitbit'i satın aldı. Ve şimdi, anlaşılır bir şekilde, bazı Fitbit kullanıcıları verilerinin arama devine teslim edilmesinden endişe duyuyor. Nedir bu Fitbit? Fitbit, Inc., merkezi San Francisco, California'da bulunan bir Amerikan tüketici elektroniği ve fitness şirketidir.  Fitbit, adımlarınızı, egzersizlerinizi, kalp atış hızınızı, kilonuzu ve daha fazlasını izlemek için kullanabileceğiniz bir dizi fitness bandı, akıllı saat ve aksesuar yapar. Şirket ayrıca iOS ve Android için mobil uygulamalara ve zaman içindeki ilerlemenizi görüntüleyebileceğiniz ve egzersizlerinizi manuel olarak kaydedebileceğiniz bir arayüze sahiptir. Google Fitbit verilerini kullanacak mı? Fitbit'i satın alan Google, bu şekilde çok fazla veriye sahip oluyor.   Bir Fitbit'in izlediği tüm fiziksel ölçümler göz önüne alındığında, zengin verilerin oranı çok yüksek.   Google, insanların nasıl uyuduğunu, nabzının ne olduğunu, egzersiz alışkanlıklarını ve ç
Merhaba, hoş geldiniz.  İşim ve ilgi alanlarım nedeniyle vaktimin büyük bir çoğunluğunu internette geçiriyorum. Herhangi bir konu hakkında konuşulduğu sırada, eğer konu ilgimi çektiyse ve aldığım bilgi beni tatmin etmediyse, zihnimde hep aynı cümle beliriyor: "bir an önce bu konuyu internette araştırmalıyım". Her koşulda, bilgi alma kaynağı olarak öncelikle interneti kullanıyor ve bir konu hakkında konuşmadan önce mutlaka konuyu internette derinlemesine araştıyorum.  Araştırdıkça görüyorum ki kutsal saydığımız internet, aynı zamanda bir bilgi çöplüğü. Bu çöplükte doğru bilgiyi bulmak kimi zaman oldukça zahmetli oluyor. Tabii, bir de bilginin doğruluğunu ölçmek önemli. Araştırma sonucunda doğruluğu ölçülmüş bilgilerin edinilmesinin verdiği hazzın tarifi imkansız.  Bir sonraki otomatik davranışım, bu bilgiyi çevremdeki diğer insanlara aktarmak ve karşılıklı gelişim kapılarını keyifle aralamak oluyor. Bu iletişim sırasında başka keyifler de ortaya çıkıyor; bilginin yarattığı olu